Jodła Kaukaska z Danii HurtOrganizacja logistyki w branży drzewek świątecznych to złożony proces, który wymaga skrupulatnego planowania, anielskiej cierpliwości i mocnych nerwów. Od sprawnej logistyki zależy to, czy wszyscy klienci otrzymają swoją choinkę tuż przed Świętami, kiedy panuje zakupowa gorączka.

Jednak zanim to nastąpi, należy zadbać o cały proces, na który składają się:

 • sadzenie,
 • pielęgnacja,
 • selekcja,
 • ścinka,
 • pakowanie,
 • transport,
 • magazynowanie,
 • sprzedaż…
 • …i radość z pięknej choinki w domu!

Celem logistyki jest zapewnienie, by „wędrówka” każdego drzewka od producenta przez pośredników i sprzedawców odbywała się płynnie, docierając na czas do polskich domów. Warto pamiętać, że każdy iglak musi spełniać odpowiednie standardy jakościowe, nie moze kosztować fortuny oraz powinien trafić w gusta i oczekiwania jak największej liczby klientów.

Niezależnie od tego, czy jest to jodła kaukaska, świerk pospolity, drzewko w doniczce czy cięte – każde wymaga należytej opieki. Nasza plantacja zlokalizowana jest na malowniczych stokach Alwerni w Małopolsce, gdzie panują optymalne warunki do uprawy różnych gatunków drzew choinkowych, Ponadto, zajmujemy się importem jodły kaukaskiej z Danii – najbardziej cenionego i poszukiwanego drzewka świątecznego.

Krok sadzenia jest ważny, niemniej jednak to trwający blisko dekadę proces rozwoju jest najważniejszy, kiedy trzeba dokonać wszystkich niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych w celu uzyskania pożądanej fizjonomii choinki. To trudny fach, zarezerwowany dla najwytrwalszych czeladników.

Pod koniec lata przychodzi czas na selekcję, czyli znakowanie tej grupy świerków i jodeł, które osiągnęły już odpowiedni wzrost i kształt. Jest to dobry moment dla hurtowników i zagranicznych kontrahentów, ponieważ właśnie wtedy można zarezerwować najlepsze partie, by zwiększyć szanse na sukces handlowy.

Przełom października i listopada to czas, kiedy zaczyna się pierwsza ścinka oraz przygotowania do sezonu sprzedażowego. Na plantacji panuje ruch, praca wre, a na uporządkowanym placu i w magazynach pojawiają się pierwsze palety. Jednak pełna ścinka osiąga apogeum pod koniec listopada – w momencie realizacji zakontraktowanych partii dla hurtowników i dużych odbiorców. Słowem wióry lecą!

W międzyczasie trwa pakowanie choinek na specjalnie do tego przystosowane palety, ale wcześniej poddaje się je zabezpieczeniu w postaci osiatkowania. To niezbędny zabieg, który wpływa zachowanie świeżości choinki i jej należyty kształt.

Kiedy ścięte i zapakowane iglaki czekają na paletach, kierowcy podjeżdżają ciężarówkami w celu ekspresowego załadunku i transportu drzewek do magazynów, bowiem cenny towar musi czekać w pogotowiu, w pobliżu miejsc handlowych.

Przełom pierwszej i drugiej dekady grudnia, aż do Wigilii, to sprzedażowe apogeum i wzmożony ruch klientów detalicznych. Nasi odbiorcy (sprzedawcy) mają wtedy swoje 5 minut, by dostarczyć ludziom wymarzone choinki Alwernia. Właśnie wtedy odbywa się gorączkowe poszukiwanie najpiękniejszego drzewka, które stanie w honorowym miejscu każdego domu i mieszkania w Polsce, by cieszyć swoim leśnym zapachem i cudownym wyglądem niejedną rodzinę.

Tak w dużym skrócie wygląda cały proces logistyczny będący nieodłącznym elementem uprawy choinek. Pragniemy dodać, że u nas każdy klient hurtowy i detaliczny może liczyć na profesjonalne doradztwo, atrakcyjne ceny oraz transportu pod wskazany adres – posiadamy flotę składającą się z 30 pojazdów – a także wnosimy choinkę i ustawiamy ją na stojaku. Innymi słowy: zapewniamy szybką, sprawną i kompleksową spedycję każdego zamówienia!

Zapraszamy do odwiedzenia jednego z naszych punktów hurtowych:

 • ul. Św. Marcina 51, 32-566 Poręba Żegoty (obok cmentarza)
 • Miła 2, Tarczyn k. Warszawy.